Cost-Volume-Profit of a Make/Buy Decision
Telly Industries is a multiproduct company that currently manufactures 30,000 units of Part MR24 each month. The facilities now being used to produce Part MR24 have a fixed monthly cost of $150,000 and a capacity to produce 84,000 units per month. If Telly were to buy Part MR24 from an outside supplier, the facilities would be idle, but its fixed costs would continue at 40 percent of its present amount. The variable production costs of Part MR24 are $11 per unit.
Required:
a. If Telly Industries continues to use 30,000 units of Part MR24 each month, it would realize a net benefit by purchasing Part MR24 from an outside supplier only if the supplier's unit price is less than how much?
b. If Telly Industries can obtain Part MR24 from an outside supplier at a unit purchase price of $12.875, what is the monthly usage at which it will be indifferent between purchasing and making Part MR24?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q22: "Price gouging" or increased opportunity cost?
After the
Q23: Exotic Roses, owned by Margarita Rameriz,
Q24: Easy Go Company manufactures a line
Q25: You are evaluating ways to expand
Q26: Measer Enterprises produces energy-efficient light bulbs
Q27: The MedView brochure said, "Only 45 scans
Q28: A company needs 10,000 units of a
Q29: Break-even and Cost-Volume-Profit with Taxes
DisKing Company sells
Q31: Spring Company manufactures hard drives for computer
Q32: Zelean Manufacturing uses 10 units of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents