The standard cost card for a product indicates that one unit of the product requires 8 kilograms of a raw material at $0.80 per kilogram.The production of the product in April was 870 units,but production had been budgeted for 850 units.During April,8,200 kilograms of the raw material were purchased for $6,888 and 7,150 kilograms of the raw material were used in production.The material variances for April were: 
A) Option A
B) Option B
C) Option C
D) Option D
Correct Answer:
Verified
Q22: Blue Corporation's standards call for 2,500 direct
Q32: Tulip Midwifery's cost formula for its wages
Q49: Loomer Catering uses two measures of activity,
Q55: Gastineau Tile Installation Corporation measures its activity
Q57: Paradiso Medical Clinic measures its activity in
Q57: Gershon Air uses two measures of activity,
Q58: Hejl Catering uses two measures of activity,
Q65: The following labor standards have been established
Q66: The standard cost card of a particular
Q74: Petroski Natural Dying Corporation measures its activity
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents