The Alpha Company produces toys for national distribution. Standards for a particular toy are:
Materials: 12 ounces per unit at 56¢ per ounce.
Labor: 2 hours per unit at $2.75 per hour.
During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:
Materials: 14,000 ounces were purchased and used at a total cost of $7,140.
Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $8,000.
-The materials quantity variance is:
A) $1,120 U
B) $1,820 F
C) $1,820 U
D) $1,120 F
Correct Answer:
Verified
Q85: The Alpha Company produces toys for national
Q86: The following materials standards have been established
Q87: Reenu Company manufactures wigs out of used
Q88: The following materials standards have been established
Q89: Cole laboratories makes and sells a lawn
Q91: The Clark Company makes a single product
Q92: The Alpha Company produces toys for national
Q93: The Clark Company makes a single product
Q94: Cole laboratories makes and sells a lawn
Q95: Cole laboratories makes and sells a lawn
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents