Charlie consumes apples and bananas. His utility function is
-refer to scenario above, Charlie's utility function is xAxB.The price of apples used to be $1 per unit, and the price of bananas $2 per unit.His income was $40 per day.If the price of apples increased to $2.25 and the price of bananas fell to $1.75, then in order to be able to just afford his old bundle, Charlie would have to have a daily income of
A) $62.50.
B) $126.
C) $31.25.
D) $93.75.
E) $250.
Correct Answer:
Verified
Q15: Goods 1 and 2 are perfect complements,
Q16: Goods 1 and 2 are perfect complements,
Q17: Charlie consumes apples and bananas. His
Q18: Charlie consumes apples and bananas. His
Q19: Charlie consumes apples and bananas. His
Q21: Maude thinks delphiniums and hollyhocks are perfect
Q22: Maude thinks delphiniums and hollyhocks are perfect
Q23: Suppose that Agatha had $465 to spend
Q24: Maude thinks delphiniums and hollyhocks are perfect
Q25: Suppose that Agatha had $360 to
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents