Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Business Mathematics
Quiz 5: Cost-Volume-Profit Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 101
Multiple Choice
Cliff runs a restaurant in a small town known for its theatres and tourist attractions. Cliff charges an average of $18 per meal. He estimates his variable costs to be $6 per meal and fixed costs are $12,000 per month. Cliff has the capacity to serve 2,000 meals per month. What number of meals must be sold to generate a net income of $7,800?
Question 102
Multiple Choice
A small company can produce 500 dolls per week. The doll retails for $30. The variable costs are $7.50 per doll and fixed costs are $9,000 per week. How many dolls must be sold each week to produce a net income of $1125?