Solved

At a Price of $4

Question 215

Multiple Choice

At a price of $4.00 each,SHAPE magazine sells 1.25 million copies of its magazine targeted to young women seeking a healthier lifestyle.If the price per issue is increased to $4.50 each,only 1 million copies will be sold.Fixed costs are $1 million and unit variable costs are $0.50 per magazine.Calculate the average revenue for SHAPE magazine at the higher price.


A) $0.50
B) $1.25
C) $4.00
D) $4.50
E) $8.50

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents