Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Price Theory and Applications
Quiz 2: Prices,costs and Gains From Trade
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 21
Multiple Choice
Suppose there are only two goods: guns and roses.If the relative price of guns falls,then the relative price of roses
Question 22
Multiple Choice
The price of silver increases from $10 per ounce to $15 per ounce while the price of gold increases from $300 per ounce to $310.In this situation,the price of silver relative to the price of gold has
Question 23
Multiple Choice
The prices typically studied in microeconomics are
Question 24
Multiple Choice
Suppose there are only two goods: lettuce and grapes.In California,a head of lettuce sells for 50¢ and a bunch of grapes sells for $1.In Nebraska,25¢ must be added to these absolute prices to cover transportation costs.How do these transportation costs affect the relative prices of lettuce and grapes?
Question 25
Multiple Choice
The absolute price of a commodity is the amount of
Question 26
Multiple Choice
Prices are commonly measured in "dollars per unit." In this context,the term dollar as used by the microeconomist
Question 27
Multiple Choice
Suppose that the due to technological innovations,the absolute price of a recordable CD declines by 25% while the absolute price of a recordable cassette tape declines by 10%.In this situation,the price of the CD relative to the price of a tape
Question 28
Multiple Choice
Suppose there are only two goods: bread and wine.In Mexico,the absolute price of wine is 30 pesos per bottle.If the relative price of wine in terms of bread is 5 loaves per bottle,then the absolute price of bread is