Solved

Atlanta Systems Produces Two Different Products,Product A,which Sells for $250

Question 102

Essay

Atlanta Systems produces two different products,Product A,which sells for $250 per unit,and Product B,which sells for $400 per unit,using three different activities: Design,which uses Engineering Hours as an activity driver;Machining,which uses machine hours as an activity driver;and Inspection,which uses number of batches as an activity driver.The cost of each activity and usage of the activity drivers are as follows:
Atlanta Systems produces two different products,Product A,which sells for $250 per unit,and Product B,which sells for $400 per unit,using three different activities: Design,which uses Engineering Hours as an activity driver;Machining,which uses machine hours as an activity driver;and Inspection,which uses number of batches as an activity driver.The cost of each activity and usage of the activity drivers are as follows:    Atlanta manufactures 10,000 units of Product A and 7,500 units of Product B per month.Each unit of Product A uses $100 of direct materials and $45 of direct labor,while each unit of Product B uses $140 of direct materials and $75 of direct labor. Required: a.Calculate the activity rate for Design. b.Calculate the activity rate for Machining. c.Calculate the activity rate for Inspection. d.Determine the indirect costs assigned to Product A. e.Determine the indirect costs assigned to Product B. f.Determine the manufacturing cost per unit for Product A. g.Determine the manufacturing cost per unit for Product B. h.Determine the gross profit per unit for Product A. i.Determine the gross profit per unit for Product B. Atlanta manufactures 10,000 units of Product A and 7,500 units of Product B per month.Each unit of Product A uses $100 of direct materials and $45 of direct labor,while each unit of Product B uses $140 of direct materials and $75 of direct labor.
Required:
a.Calculate the activity rate for Design.
b.Calculate the activity rate for Machining.
c.Calculate the activity rate for Inspection.
d.Determine the indirect costs assigned to Product A.
e.Determine the indirect costs assigned to Product B.
f.Determine the manufacturing cost per unit for Product A.
g.Determine the manufacturing cost per unit for Product B.
h.Determine the gross profit per unit for Product A.
i.Determine the gross profit per unit for Product B.

Correct Answer:

verifed

Verified

a.$600/Eng.hour = $150,000/(100 + 150)
b...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents