Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Cornerstones of Managerial Accounting
Quiz 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 201
Multiple Choice
Figure 2-6. Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year.
-Refer to Figure 2-6. How many units were sold during the year?
Question 202
Multiple Choice
Figure 2-3. Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the operating income percent?
Question 203
Multiple Choice
Figure 2-4. Junko Company makes financial calculators. During the year Junko manufactured 97,000 financial calculators. Finished goods inventory had the following units on hand:
-Refer to Figure 2-4. How many financial calculators did Junko sell during the year?
Question 204
Multiple Choice
Figure 2-3. Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the sales revenue percent?
Question 205
Multiple Choice
Figure 2-4. Junko Company makes financial calculators. During the year Junko manufactured 97,000 financial calculators. Finished goods inventory had the following units on hand:
-Refer to Figure 2-4. If each financial calculator has a per-unit product cost of $112, what was the cost of goods sold last year?
Question 206
Multiple Choice
Figure 2-3. Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the cost of goods sold percent?
Question 207
Multiple Choice
Figure 2-3. Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the selling expense percent?
Question 208
Essay
Fidalgo Company makes stereos. During the year, Fidalgo manufactured and sold 75,000 stereos at a sales price of $575 per unit. Fidalgo's per-unit product cost was $540 and selling and administrative expenses totaled $2,000,000. Required:
Question 209
Multiple Choice
Figure 2-6. Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year.
-Refer to Figure 2-6. What was the sales price per unit?
Question 210
Multiple Choice
Selected data concerning the past year's operations of the Burner Corporation are as follows:
The cost of direct materials purchased is:
Question 211
Multiple Choice
Figure 2-6. Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year.
-Refer to Figure 2-6. What was gross margin for the year?
Question 212
Multiple Choice
Figure 2-3. Bartlow, Inc. had the following income statement for the month of May.
-Refer to Figure 2-3. What was the administrative expense percent?
Question 213
Essay
Templar Company, a manufacturing firm, has supplied the following information from its accounting records for the month of November:
Required:
Question 214
Essay
Tucker Company, a manufacturing firm, has supplied the following information from its accounting records for the month of April.
Required: Prepare a Statement of Cost of Goods Manufactured
Question 215
Multiple Choice
Figure 2-6. Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year.
-Refer to Figure 2-6. What was cost of goods sold for the year?
Question 216
Multiple Choice
Figure 2-4. Junko Company makes financial calculators. During the year Junko manufactured 97,000 financial calculators. Finished goods inventory had the following units on hand:
-Refer to Figure 2-4. If each financial calculator had a per-unit product cost of $112, what was the cost of Finished goods inventory on December 31?
Question 217
Essay
In June, Olympic Company purchased materials costing $38,000, and incurred direct labor cost of $42,000. Overhead totaled $27,000 for the month. Information on inventories was as follows.
Required:
Question 218
Multiple Choice
If beginning work-in-process inventory is $120,000, ending work-in-process inventory is $160,000, cost of goods manufactured is $400,000 and direct materials used are $100,000, what are the conversion costs?