Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Mathematics with Allied Health Applications
Quiz 6: Applications for Business
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 1
Multiple Choice
Computer Inc. uses a markup of $1260 on a computer system for which they pay $2800. What is the markup rate on this system?
Question 2
Multiple Choice
Bob's weight is currently 280 pounds. After a visit with his doctor, Bob is advised that based on his height and age, he should lose 5% of his weight over the next 12 months. How much weight does he need to lose?
Question 3
Multiple Choice
Suppose your local supermarket offers the following products at the given prices. Find the more economical purchase. Corn, 8 ears for $2.29 or 4 ears for $2.19
Question 4
Multiple Choice
If Stella Swiss Lorraine cheese costs $5.99 per pound, find the total cost of 0.45 pound. Round to the nearest cent.
Question 5
Multiple Choice
A local hospital implemented a program to attempt to reduce the number of unnecessary visits to the emergency room. Prior to the implementation, there was an average of 568 visits and after the program began, there was an average of 470 visits per month. What percent decrease does this represent? Round to the nearest tenth.
Question 6
Multiple Choice
Over a 10-year period, a grocery store chain increased its number of stores from 470 to 520. What was the percent increase in the number of stores? Round your answer to the nearest tenth of a percent.
Question 7
Multiple Choice
In 2009, the American Cancer Society estimated the number of new cancer cases in the United States would be 1,441,250. The 2010 prediction reflected a 4.9% increase in the estimate. Find the estimate of new cancer cases in 2010. Round to the nearest whole number.
Question 8
Multiple Choice
Find the unit cost. Round to the nearest tenth of a cent. Doritos Cool Ranch chips, 12.5 ounces for $3.99
Question 9
Multiple Choice
An automobile manufacturer increased the average mileage on a car from 20 miles per gallon to 20.4 miles per gallon. Find the percent increase in mileage. Round your answer to the nearest tenth of a percent.
Question 10
Multiple Choice
A new computer system reduced the time for printing the payroll from 47 minutes to 27 minutes. a) What is the amount of the decrease? b) What percent decrease does this amount represent? Round your answer to the nearest percent.
Question 11
Multiple Choice
Find the unit cost. Round to the nearest tenth of a cent. Adjustable wood clamps, 4 for $11.95
Question 12
Multiple Choice
Suppose your local supermarket offers the following products at the given prices. Find the more economical purchase. Sutter Home pasta sauce, 20 ounces for $2.99 or Muir Glen Organic pasta sauce, 27 ounces for $3.49