if you have an income of $18 to spend, if commodity 1 cost $3 per unit, and if commodity 2 costs $9 per unit, then the equation for your budget line can be written
A) x1/3 + x2/9 = 18.
B) (x1 + x2) /12 = 18.
C) x1 + 3x2 = 6.
D) 4x1 + 10x2 = 19.
E) 12(x1 +x2) = 18.
Correct Answer:
Verified
Q5: Murphy used to consume 100 units of
Q6: if you could exactly afford either 4
Q7: Murphy used to consume 100 units of
Q8: if you have an income of
Q9: if you have an income of $18
Q11: if you could exactly afford either 2
Q12: Edmund must pay $6 each for punk
Q13: Edmund must pay $6 each for punk
Q14: Edmund must pay $6 each for punk
Q15: if you have an income of $16
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents