if you have an income of $18 to spend, if commodity 1 costs $3 per unit, and if commodity 2 costs $9 per unit, then the equation for your budget line can be written
A) x1/3 + x2/9 = 18.
B) 4x1 + 10x2 = 19.
C) x1 + 3x2 = 6.
D) (x1 + x2) /12 = 18.
E) 12(x1 + x2) = 18.
Correct Answer:
Verified
Q4: Murphy used to consume 100 units of
Q5: Murphy used to consume 100 units of
Q6: if you could exactly afford either 4
Q7: Murphy used to consume 100 units of
Q8: if you have an income of
Q10: if you have an income of $18
Q11: if you could exactly afford either 2
Q12: Edmund must pay $6 each for punk
Q13: Edmund must pay $6 each for punk
Q14: Edmund must pay $6 each for punk
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents