Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Cost Accounting Study Set 2
Quiz 2: Different Costs for Different Purposes
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 161
Multiple Choice
The only difference between variable and absorption costing is the expensing of:
Question 162
Multiple Choice
For last year,Deniliquin Manufacturing reported the following:
Revenue
$
420000
Beginning inventory of direct materials, January 1
22000
Purchases of direct materials
146000
Ending inventory of direct materials, December 31
16000
Direct manufacturing labour
40000
Indirect manufacturing costs
35000
Beginning inventory of finished goods, January 1
104000
Cost of goods manufactured
36000
Ending inventory of finished goods, December 31
140000
\begin{array}{|l|r|}\hline\text { Revenue } & \$ 420000 \\\hline \text { Beginning inventory of direct materials, January 1 } & 22000 \\\hline \text { Purchases of direct materials } & 146000 \\\hline \text { Ending inventory of direct materials, December 31 } & 16000 \\\hline \text { Direct manufacturing labour } & 40000 \\\hline \text { Indirect manufacturing costs } & 35000 \\\hline \text { Beginning inventory of finished goods, January 1 } & 104000 \\\hline \text { Cost of goods manufactured } & 36000 \\\hline \text { Ending inventory of finished goods, December 31 } & 140000\\\hline\end{array}
Revenue
Beginning inventory of direct materials, January 1
Purchases of direct materials
Ending inventory of direct materials, December 31
Direct manufacturing labour
Indirect manufacturing costs
Beginning inventory of finished goods, January 1
Cost of goods manufactured
Ending inventory of finished goods, December 31
$420000
22000
146000
16000
40000
35000
104000
36000
140000
- What was Deniliquin's gross margin (or gross profit) ?
Question 163
Multiple Choice
For last year,Deniliquin Manufacturing reported the following:
Revenue
$
420000
Beginning inventory of direct materials, January 1
22000
Purchases of direct materials
146000
Ending inventory of direct materials, December 31
16000
Direct manufacturing labour
40000
Indirect manufacturing costs
35000
Beginning inventory of finished goods, January 1
104000
Cost of goods manufactured
36000
Ending inventory of finished goods, December 31
140000
\begin{array}{|l|r|}\hline\text { Revenue } & \$ 420000 \\\hline \text { Beginning inventory of direct materials, January 1 } & 22000 \\\hline \text { Purchases of direct materials } & 146000 \\\hline \text { Ending inventory of direct materials, December 31 } & 16000 \\\hline \text { Direct manufacturing labour } & 40000 \\\hline \text { Indirect manufacturing costs } & 35000 \\\hline \text { Beginning inventory of finished goods, January 1 } & 104000 \\\hline \text { Cost of goods manufactured } & 36000 \\\hline \text { Ending inventory of finished goods, December 31 } & 140000\\\hline\end{array}
Revenue
Beginning inventory of direct materials, January 1
Purchases of direct materials
Ending inventory of direct materials, December 31
Direct manufacturing labour
Indirect manufacturing costs
Beginning inventory of finished goods, January 1
Cost of goods manufactured
Ending inventory of finished goods, December 31
$420000
22000
146000
16000
40000
35000
104000
36000
140000
- What was Deniliquin's cost of goods sold?
Question 164
Multiple Choice
For last year,Ulladula Enterprises reported revenues of $420 000,cost of goods sold of $108 000,cost of goods manufactured of $101 000,and total operating costs of $70 000.Gross margin for last year was:
Question 165
Multiple Choice
For last year,Lewisburn Manufacturing reported the following:
Revenue
$
420000
Beginning inventory of direct materials, January 1
22000
Purchases of direct materials
146000
Ending inventory of direct materials, December 31
16000
Direct manufacturing labour
40000
Indirect manufacturing costs
35000
Beginning inventory of finished goods, January 1
104000
Cost of goods manufactured
36000
Ending inventory of finished goods, December 31
140000
\begin{array}{|l|r|}\hline\text { Revenue } & \$ 420000 \\\hline \text { Beginning inventory of direct materials, January 1 } & 22000 \\\hline \text { Purchases of direct materials } & 146000 \\\hline \text { Ending inventory of direct materials, December 31 } & 16000 \\\hline \text { Direct manufacturing labour } & 40000 \\\hline \text { Indirect manufacturing costs } & 35000 \\\hline \text { Beginning inventory of finished goods, January 1 } & 104000 \\\hline \text { Cost of goods manufactured } & 36000 \\\hline \text { Ending inventory of finished goods, December 31 } & 140000\\\hline\end{array}
Revenue
Beginning inventory of direct materials, January 1
Purchases of direct materials
Ending inventory of direct materials, December 31
Direct manufacturing labour
Indirect manufacturing costs
Beginning inventory of finished goods, January 1
Cost of goods manufactured
Ending inventory of finished goods, December 31
$420000
22000
146000
16000
40000
35000
104000
36000
140000
What was Lewisburn's operating profit?
Question 166
Multiple Choice
Answer the following questions using the information below: Jindabyne Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit.In the first month of operation, 2000 units were produced and 1750 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs
$
20.00
per unit
Variable marketing costs
$
3.00
per unit
Fixed manufacturing costs
$
7.00
per unit
Administrative expenses, all fixed
$
15.00
per unit
Ending inventories:
Direct materials
−
0
−
WIP
−
0
−
Finished goods
250
urits
\begin{array}{lr}\text { Variable manufacturing costs } & \$ 20.00 \text { per unit } \\\text { Variable marketing costs } & \$ 3.00 \text { per unit } \\\text { Fixed manufacturing costs } & \$ 7.00 \text { per unit } \\\text { Administrative expenses, all fixed } & \$ 15.00 \text { per unit }\\\text { Ending inventories: }\\\text { Direct materials } & -0- \\\text { WIP } & -0- \\\text { Finished goods } & 250 \text { urits }\end{array}
Variable manufacturing costs
Variable marketing costs
Fixed manufacturing costs
Administrative expenses, all fixed
Ending inventories:
Direct materials
WIP
Finished goods
$20.00
per unit
$3.00
per unit
$7.00
per unit
$15.00
per unit
−
0
−
−
0
−
250
urits
-What is 'cost of goods sold' per unit using variable costing?
Question 167
Multiple Choice
Answer the following questions using the information below: Jindabyne Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit.In the first month of operation, 2000 units were produced and 1750 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs
$
20.00
per unit
Variable marketing costs
$
3.00
per unit
Fixed manufacturing costs
$
7.00
per unit
Administrative expenses, all fixed
$
15.00
per unit
Ending inventories:
Direct materials
−
0
−
WIP
−
0
−
Finished goods
250
urits
\begin{array}{lr}\text { Variable manufacturing costs } & \$ 20.00 \text { per unit } \\\text { Variable marketing costs } & \$ 3.00 \text { per unit } \\\text { Fixed manufacturing costs } & \$ 7.00 \text { per unit } \\\text { Administrative expenses, all fixed } & \$ 15.00 \text { per unit }\\\text { Ending inventories: }\\\text { Direct materials } & -0- \\\text { WIP } & -0- \\\text { Finished goods } & 250 \text { urits }\end{array}
Variable manufacturing costs
Variable marketing costs
Fixed manufacturing costs
Administrative expenses, all fixed
Ending inventories:
Direct materials
WIP
Finished goods
$20.00
per unit
$3.00
per unit
$7.00
per unit
$15.00
per unit
−
0
−
−
0
−
250
urits
-What is 'operating profit' using variable costing?
Question 168
Multiple Choice
Answer the following questions using the information below: Jindabyne Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit.In the first month of operation, 2000 units were produced and 1750 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs
$
20.00
per unit
Variable marketing costs
$
3.00
per unit
Fixed manufacturing costs
$
7.00
per unit
Administrative expenses, all fixed
$
15.00
per unit
Ending inventories:
Direct materials
−
0
−
WIP
−
0
−
Finished goods
250
urits
\begin{array}{lr}\text { Variable manufacturing costs } & \$ 20.00 \text { per unit } \\\text { Variable marketing costs } & \$ 3.00 \text { per unit } \\\text { Fixed manufacturing costs } & \$ 7.00 \text { per unit } \\\text { Administrative expenses, all fixed } & \$ 15.00 \text { per unit }\\\text { Ending inventories: }\\\text { Direct materials } & -0- \\\text { WIP } & -0- \\\text { Finished goods } & 250 \text { urits }\end{array}
Variable manufacturing costs
Variable marketing costs
Fixed manufacturing costs
Administrative expenses, all fixed
Ending inventories:
Direct materials
WIP
Finished goods
$20.00
per unit
$3.00
per unit
$7.00
per unit
$15.00
per unit
−
0
−
−
0
−
250
urits
-What is contribution margin using variable costing?
Question 169
Multiple Choice
For last year,Ulladula Enterprises reported revenues of $420 000,cost of goods sold of $108 000,cost of goods manufactured of $101 000,and total operating costs of $70 000.Operating profit for that year was: