Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Cost Accounting
Quiz 11: Decision Making and Relevant Information
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 81
Multiple Choice
Which of the following is an example of outsourcing?
Question 82
Multiple Choice
Which of the following is a relevant cost to be included in a make-or-buy decision?
Question 83
Essay
Explain what revenues and costs are relevant when choosing among alternatives.
Question 84
Essay
Loft Lake Cabinets is approached by Ms.Jenny Zhang,a new customer,to fulfill a large one-time-only special order for a product similar to one offered to regular customers.The following per unit data apply for sales to regular customers:
Direct materials
$
50.00
Direct labor
62.50
Variable manufacturing support
30.00
Fixed manufacturing support
37.50
Total manufacturing costs
180.00
Markup (60%)
108.00
Targeted §elling price
$
288.00
\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 50.00 \\\text { Direct labor } & 62.50 \\\text { Variable manufacturing support } & 30.00 \\\text { Fixed manufacturing support } & 37.50 \\\quad \text { Total manufacturing costs } & 180.00 \\\text { Markup (60\%) } & 108.00 \\\text { Targeted §elling price } & \$ 288.00\end{array}
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing support
Fixed manufacturing support
Total manufacturing costs
Markup (60%)
Targeted §elling price
$50.00
62.50
30.00
37.50
180.00
108.00
$288.00
Loft Lake Cabinets has excess capacity.Ms.Zhang wants the cabinets in cherry rather than oak,so direct material costs will increase by $15 per unit. Required: a.For Loft Lake Cabinets,what is the minimum acceptable price of this one-time-only special order? b.Other than price,what other items should Loft Lake Cabinets consider before accepting this one-time-only special order? c.How would the analysis differ if there was limited capacity?
Question 85
Essay
Explain why sunk costs are not considered relevant when choosing among alternatives with example.
Question 86
Essay
Southwestern Company needs 1,000 motors in its manufacture of automobiles.It can buy the motors from Jinx Motors for $1,250 each.Southwestern's plant can manufacture the motors for the following costs per unit:
Direct materials
$
500
Direct manufacturing labor
250
Variable manufacturing overhead
200
Fixed manufacturing overhead
350
Total
$
1
,
300
\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 500 \\\text { Direct manufacturing labor } & 250 \\\text { Variable manufacturing overhead } & 200 \\\text { Fixed manufacturing overhead } & 350 \\\quad \text { Total } & \$ 1,300\end{array}
Direct materials
Direct manufacturing labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Total
$500
250
200
350
$1
,
300
If Southwestern buys the motors from Jinx,70% of the fixed manufacturing overhead applied will not be avoided. Required: a.Should the company make or buy the motors? b.What additional factors should Southwestern consider in deciding whether or NOT to make or buy the motors?
Question 87
Essay
Fluty Corporation manufactures a product that has two parts,A and B.It is currently considering two alternative proposals related to these parts. The first proposal is for buying Part A.This would free up some of the plant space for the manufacture of more of Part B and assembly of the final product.The product vice president believes the additional production of the final product can be sold at the current market price.No other changes in manufacturing would be needed. The second proposal is for buying new equipment for the production of Part B.The new equipment requires fewer workers and uses less power to operate.The old equipment has a net disposal value of zero. Required: Tell whether the following items are relevant or irrelevant for each proposal.Treat each proposal independently. a. Total variable manufacturing overhead, Part A b. Total variable manufacturing overhead, Part B c. Cost of old equipment for manufacturing Part B d. Cost of new equipment for manufacturing Part B e. Total variable selling and administrative costs f.Sales revenue of the product g. Total variable costs of assembling final products h. Total direct manufacturing materials, Part
A
A
A
Total i.direct manufacturing materials, Part B Total direct j.manufacturing labor, Part A k. Total direct manufacturing labor, Part B
Question 88
Essay
Parker and Spitzer Manufacturing is approached by a European customer to fulfill a one-time-only special order for a product similar to one offered to domestic customers.The following per unit data apply for sales to regular customers:
Direct materials
$
1
,
782
Direct labor
810
Variable manufacturing support
1
,
296
Fixed manufacturing support
2
,
808
Total manufacturing costs
6
,
696
Markup (50%)
3
,
348
Targeted æelling price
$
10
,
044
\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 1,782 \\\text { Direct labor } & 810 \\\text { Variable manufacturing support } & 1,296 \\\text { Fixed manufacturing support } & 2,808 \\\quad \text { Total manufacturing costs } & 6,696 \\\text { Markup (50\%) } & 3,348 \\\text { Targeted æelling price } & \$ 10,044\end{array}
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing support
Fixed manufacturing support
Total manufacturing costs
Markup (50%)
Targeted æelling price
$1
,
782
810
1
,
296
2
,
808
6
,
696
3
,
348
$10
,
044
Parker and Spitzer Manufacturing has excess capacity. Required: a.What is the full cost of the product per unit if the marketing costs is $3,000? b.What is the contribution margin per unit? c.Which costs are relevant for making the decision regarding this one-time-only special order? Why? d.For Parker and Spitzer Manufacturing,what is the minimum acceptable price of this one-time-only special order? e.For this one-time-only special order,should Parker and Spitzer Manufacturing consider a price of $5,400 per unit? Why or why not?
Question 89
True/False
If Option 1 costs $120 and Option 2 costs $90,then the differential cost is $30.
Question 90
Multiple Choice
The cost to produce Part A was $20 per unit in 2013 and in 2014 it has increased to $22 per unit.In 2014,Supplier ABC has offered to supply Part A for $18 per unit.For the make-or-buy decision ________.