Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Accounting Study Set 8
Quiz 3: Cost Behaviour
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 81
Multiple Choice
Feathered Nests produces decorative birdhouses. The company's average cost per unit is $20.00 at a production level of 2,000 birdhouses. What is the total cost of producing 2,000 birdhouses? -If $4,800 of the total costs are fixed, what is the variable cost of producing each birdhouse?
Question 82
Multiple Choice
Feathered Nests produces decorative birdhouses. The company's average cost per unit is $20.00 at a production level of 2,000 birdhouses. What is the total cost of producing 2,000 birdhouses? -If $4,800 of the costs are fixed, and the plant manager uses the average cost per unit to predict total costs, his forecast for 2,200 birdhouses will be
Question 83
Multiple Choice
BestCalls has a special plan offer this month. There is a $4.00 per month charge each month and calls anywhere in the United States are $0.03 per minute. What would the monthly cost be if you typically talk for 500 minutes per month?