Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Accounting for Decision Making
Quiz 2: The Nature of Costs
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 1
Multiple Choice
Bertie's Burritos, a fast food enterprise, wants to understand his cost structure. He collected data, which appears below, to analyze costs using the high-low method.
Month
Volume
Total costs
January
5
,
000
$
2
,
700
February
7
,
000
$
3.700
March
6
,
000
$
3.400
\begin{array} { | l | r | r | } \hline \text { Month } & \text { Volume } & \text { Total costs } \\\hline \text { January } & 5,000 & \$ 2,700 \\\hline \text { February } & 7,000 & \$ 3.700 \\\hline \text { March } & 6,000 & \$ 3.400 \\\hline\end{array}
Month
January
February
March
Volume
5
,
000
7
,
000
6
,
000
Total costs
$2
,
700
$3.700
$3.400
Which is true?
Question 2
Multiple Choice
Opportunity Costs:
Question 3
Multiple Choice
Pamela in Bamplona makes bull-repellent scent according to a traditional Spanish recipe, which normally sells at €9 (Euros) per unit. Normal production volume is 10,000 ounces per month. Average cost is €5 per ounce, of which €2 is direct material and €1 is variable conversion cost. This product is seasonal. After July, demand for this product drops to 6,000 ounces monthly. In November, Umberto offers to buy 1,500 ounces for €6,000. If Pamela accepts the order, she must design a special label for Umberto at a cost of €500. Each label will cost 25 cents to make and apply. Pamela should:
Question 4
Multiple Choice
Francois French manufactures cheese, which he normally sells at €20/kg, on which sales commission of 5% is paid. Plant capacity is 7,500 kg/month. Income tax is levied at 30%.
\quad
\quad
\quad
\quad
\quad
Fixed costs
\text { Fixed costs }
Fixed costs
\quad
\quad
\quad
\quad
\quad
\quad
Costs per kg.
\text { Costs per kg. }
Costs per kg.
Plant depreciation
£
8
,
000
Direct materials
£
4
Other plant costs
15
,
000
Direct labor
2
Corporate salaries
10
,
000
Var. factory
O
/
H
3
Advertising
3
,
000
\begin{array}{|l|r|l|c|}\hline \text { Plant depreciation } & £8,000 & \text { Direct materials } & £4 \\\hline \text { Other plant costs } & 15,000 & \text { Direct labor } & 2 \\\hline \text { Corporate salaries } & 10,000 & \text { Var. factory } \mathrm{O} / \mathrm{H} & 3 \\\hline \text { Advertising } & 3,000 & &\\\hline\end{array}
Plant depreciation
Other plant costs
Corporate salaries
Advertising
£8
,
000
15
,
000
10
,
000
3
,
000
Direct materials
Direct labor
Var. factory
O
/
H
£4
2
3
The number of kilograms to sell to break-even is:
Question 5
Essay
Fixed, Variable, and Average Costs Midstate University is trying to decide whether to allow 100 more students into the university. Tuition is $5,000 per year. The controller has determined the following schedule of costs to educate students:
Number of Students
Total Costs
4
,
000
$
30
,
000
,
000
4
,
100
30
,
300
,
000
4
,
200
30
,
600
,
000
4
,
300
30
,
900
,
000
\begin{array} { | c | r | } \hline \text { Number of Students } & \text { Total Costs } \\\hline 4,000 & \$ 30,000,000 \\\hline 4,100 & 30,300,000 \\\hline 4,200 & 30,600,000 \\\hline 4,300 & 30,900,000 \\\hline\end{array}
Number of Students
4
,
000
4
,
100
4
,
200
4
,
300
Total Costs
$30
,
000
,
000
30
,
300
,
000
30
,
600
,
000
30
,
900
,
000
The current enrollment is 4,200 students. The president of the university has calculated the cost per student in the following manner: $30,600,000/4,200 students = $7286 per student. The president was wondering why the university should accept more students if the tuition is only $5,000. Required: a. What is wrong with the president's calculation? b. What are the fixed and variable costs of operating the university?
Question 6
Essay
The First Church has been asked to operate a homeless shelter in part of the church. To operate a homeless shelter the church must hire a full time employee for $1,200/month to manage the shelter. In addition, the church would have to purchase $400 of supplies/month for the people using the shelter. The space that would be used by the shelter is rented for wedding parties. The church averages about 5 wedding parties a month that pay rent of $200 per party. Utilities are normally $1,000 per month. With the homeless shelter, the utilities will increase to $1,300 per month. What is the opportunity cost to the church of operating a homeless shelter in the church?
Question 7
Essay
The Elements of Cost Volume Profit The M Company's variable costs are 75% of the sales price per unit and their fixed costs are $240,000. If the company earned $60,000 before taxes in selling 150,000 units, what was the sales price per unit?