Widman, Inc. makes and sells only one product and uses standard costing. The standard cost sheet for one unit of product includes the following:
• Direct materials: 5 grams at $0.35 per gram
• Direct labor: 1 hour at $8 per hour
Last period the company had the following results:
• 5,000 grams of direct materials purchased at $0.40 per gram
• 4,000 grams of direct materials used in production
• 900 units of product were made
• 850 hours of direct labor were used at $8.50 per hour
-Compound B73G is used to make Vasconcellos Corporation's major product. The standard cost of B73G is $27.60 per ounce and the standard quantity is 8.6 ounces per unit of output. In the most recent month, 3,200 ounces of the raw material were purchased at a cost of $26.70 per ounce. When recording the purchase of materials, Raw Materials would be:
A) debited for $88,320.
B) debited for $85,440.
C) credited for $85,440.
D) credited for $88,320.
Correct Answer:
Verified
Q17: A favorable labor efficiency variance is recorded
Q18: An unfavorable materials price variance is recorded
Q19: If the actual quantity of materials used
Q20: A favorable labor efficiency variance would result
Q21: Slife Corporation has provided the following data
Q23: Barbu Corporation has provided the following data
Q24: Gainer Corporation's standard wage rate is $11.70
Q25: Marusarz Corporation has provided the following data
Q26: Compound K52E is a raw material used
Q27: Widman, Inc. makes and sells only one
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents