Widman, Inc. makes and sells only one product and uses standard costing. The standard cost sheet for one unit of product includes the following:
• Direct materials: 5 grams at $0.35 per gram
• Direct labor: 1 hour at $8 per hour
Last period the company had the following results:
• 5,000 grams of direct materials purchased at $0.40 per gram
• 4,000 grams of direct materials used in production
• 900 units of product were made
• 850 hours of direct labor were used at $8.50 per hour
-The journal entry to record the use of direct materials in production last period would include:
A) Work in process $1,400, Debit; materials quantity variance $175, Debit
B) Work in process $1,575, Debit; materials quantity variance $175, Credit
C) Work in process $1,400, Debit; materials quantity variance $175, Credit
D) Work in process $1,575, Debit; materials quantity variance $175, Debit
Correct Answer:
Verified
Q22: Widman, Inc. makes and sells only one
Q23: Barbu Corporation has provided the following data
Q24: Gainer Corporation's standard wage rate is $11.70
Q25: Marusarz Corporation has provided the following data
Q26: Compound K52E is a raw material used
Q28: Miolen Corporation has provided the following data
Q29: Florea Corporation has provided the following data
Q30: Compound K72R is used to make Munuz
Q31: Florea Corporation has provided the following data
Q32: Data concerning the direct labor costs for
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents