Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Contemporary Business Mathematics for Colleges
Quiz 4: International System of Units SI: The Metric System
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 21
Short Answer
Larry's doctor told him to eat 50 grams of dark chocolate every day for his health. How many ounces would that be? Round to two places.
Question 22
Short Answer
A 340-gram bag of coffee sells for $12.99. What is the cost per ounce? Round to the nearest cent.
Question 23
Short Answer
An enterprising student bought 3 ounces of gold at $1,640 per ounce. He then resold it for $80 per gram. How much profit did he make? Round to the nearest cent.
Question 24
Short Answer
A roofing contractor paid $3.36 per pound for grip-cap roofing nails. How much would 15 kilograms of nails cost? Round to the nearest cent.
Question 25
Short Answer
A standard soft drink can holds 20 ounces. How many milliliters is that? Round to two places.
Question 26
Short Answer
Marie's Catering needed 15 gallons of punch for a wedding reception. She can only find 1-liter bottles of it for $0.75 per liter. How much will 15 gallons cost her? Round to the nearest whole liter, then calculate the price to the nearest whole cent.
Question 27
Short Answer
The USDA recommends a 6-ounce serving of fruit or vegetables for a school lunch. If the school cafeteria expects to serve 450 lunches, how many grams of peas should they order? Round to two places.
Question 28
Short Answer
For a recent fund raiser, Jon's club sold 150 liters of maple syrup. How many pints was that? Round to the nearest whole number.
Question 29
Short Answer
A nurse drained 190 milliliters of fluid from a patient's knee. How many ounces was that? Round to two places.
Question 30
Short Answer
Feed The Hungry bought 7 800 metric tons of rice to distribute after a flood. How many pounds is that? Round to two places.
Question 31
Short Answer
A soup recipe calls for 3.5 cups of chicken stock. How many liters is that? Round to two places.
Question 32
Short Answer
Kate's Hot Cookies, NOW! paid $18.50 per liter for organic vanilla extract. How much would 12 pints cost? Round to the nearest cent.
Question 33
Short Answer
Chef Robert paid $95.20 for 6 gallons of chocolate syrup. What was his cost per liter? Round to the nearest cent.
Question 34
Short Answer
A veterinarian recommended feeding a horse 0.90 kilograms of alfalfa pellets each day. How many pounds is that? Round to the nearest tenth of a pound.
Question 35
Short Answer
An enterprising student bought 12 ounces of inexpensive perfume, repackaged it, and resold it in 15-milliliter bottles. How many bottles did she have to sell? Round to the nearest whole number.