Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Financial and Managerial Accounting Study Set 8
Quiz 20: Cost-Volume-Profit Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 41
Multiple Choice
All other things held constant,how will an increase in selling price affect the break-even point measured in units?
Question 42
Multiple Choice
[The following information applies to the questions displayed below.] The following data are available for product no.CK74,manufactured and sold by Ruby Corporation:
-The contribution margin per unit for product no.CK74 is:
Question 43
Multiple Choice
In order to calculate break-even sales units,fixed costs are divided by the:
Question 44
Multiple Choice
How many units must be sold each month to earn a monthly operating income of $8,000? (Round your final answer up to the nearest whole number. )
Question 45
Multiple Choice
If unit sales prices are $7 and variable costs are $5 per unit,how many units would have to be sold to break-even if fixed costs equal $8,000?
Question 46
Multiple Choice
If the unit sales price is $7 and variable costs are $3,how many units have to be sold to earn a profit of $3,600 if fixed costs equal $5,000?
Question 47
Multiple Choice
The contribution margin ratio is computed as:
Question 48
Multiple Choice
[The following information applies to the questions displayed below.] Mitchell Corporation manufactures a single product.The selling price is $85 per unit,and variable costs amount to $68 per unit.The fixed costs are $16,500 per month. -What is the contribution margin ratio of Mitchell 's product?
Question 49
Multiple Choice
The dollar sales volume necessary to produce operating income of $245,000 is closest to: (Round the answer to the nearest whole number. )
Question 50
Multiple Choice
What will be Mitchell's monthly operating income if 1,800 units are sold each month?
Question 51
Multiple Choice
Millar Company produces a single product that it sells for $89 a unit.If the fixed costs of manufacturing and selling the product are $68,400 a month and the variable costs are $57 a unit,which of the below is correct?