Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Intermediate Microeconomics
Quiz 21:Cost Minimization-Part A
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 21
Multiple Choice
The production function is f (L,M) =4L
1/2
M
1/2
,where L is the number of units of labor and M is the number of machines.If the amounts of both factors can be varied and if the cost of labor is $64 per unit and the cost of using machines is $1 per machine,then the total cost of producing 20 units of output is
Question 22
Multiple Choice
An orange grower has discovered a process for producing oranges that requires two inputs.The production function is Q =min{2x1,x2},where x1 andx2 are the amounts of inputs 1 and 2 that he uses.The prices of these two inputs are w1 =0 $5 and w2 =$2,respectively.The minimum cost of producing 140 units is therefore
Question 23
Multiple Choice
A competitive firm with output y has a production function y = (2x
1
+x
2
)
1/2
,where x1 and x2 are inputs used in production.The firm produces the output minimizing cost.With input prices w1 and w2,which of the following is true?
Question 24
Multiple Choice
A firm has the production function Q =KL,where K is the amount of capital and L is the amount of labor it uses as inputs.The cost per unit of capital is a rental fee r and the cost per unit of labor is a wage w.The conditional labor demand function L(Q,w,r) is
Question 25
Multiple Choice
As head of the planning commission of Eastern Motors,your job is to determine where to locate a new plant.The only inputs used in your cars are steel and labor and the production function is Cobb-Douglas where f (S,L) = S.5L.5,where S is tons of steel and L is units of labor.You can locate your plant either in country A or country B.In country A,steel costs $7 a ton and labor costs $7 per unit.In country B,steel costs $8 per ton and labor costs $6 per unit.In which country should the company locate its new plant so as to minimize costs per unit of output?
Question 26
Multiple Choice
A new metal alloy is discovered that uses copper and zinc in fixed proportions where each unit of the alloy requires 4 units of zinc and 2 units of copper.If no other inputs are required,if the price of zinc is $2 per unit,and the price of copper is $5 per unit and if total output is 4,000 units,what is the average cost per unit of output?
Question 27
Multiple Choice
A competitive firm uses three factors of production.Its production function is f (x,y,z) = (x +y)
1/2
z
1/2
.Originally the factor prices were wx = $1,wy = $2,and wz = $3.The prices of factors x and z decreased to half of their previous levels,but the price of factor y stayed constant.The cost of production
Question 28
Multiple Choice
Suppose that the production function is f (x1,x2) = (min{x1,2x2}) .5.
Question 29
Multiple Choice
Two firms,Wickedly Efficient Widgets (WEW) and Wildly Nepotistic Widgets (WNW) ,both produce widgets,using the same production function y=K
1/2
L
1/2
,where K is the amount of labor used and L is the amount of capital used.Each company can hire labor at $1 per unit of labor and capital at $1 per unit.Each company produces 10 widgets per week.WEW chooses its input combinations to produce in the cheapest way possible.Although it produces the same output per week as WEW,WNW is required by its dotty CEO to use twice as much labor as WEW.How much higher are WNW's total costs per week than WEW's?
Question 30
Multiple Choice
Two firms,Wickedly Efficient Widgets (WEW) and Wildly Nepotistic Widgets (WNW) ,both produce widgets,using the same production function y=K
1/2
L
1/2
,where K is the amount of labor used and L is the amount of capital used.Each company can hire labor at $1 per unit of labor and capital at $9 per unit.Each company produces 90 widgets per week.WEW chooses its input combinations to produce in the cheapest way possible.Although it produces the same output per week as WEW,WNW is required by its dotty CEO to use twice as much labor as WEW.How much higher are WNW's total costs per week than WEW's?
Question 31
Multiple Choice
An orange grower has discovered a process for producing oranges that requires two inputs.The production function is Q =min{2x1,x2},where x1 and x2 are the amounts of inputs 1 and 2 that he uses.The prices of these two inputs are w1 = $5 and w2 =$10,respectively.The minimum cost of producing 160 units is therefore
Question 32
Multiple Choice
A competitive firm uses two inputs,x and y.Total output is the square root of x times the square root of y.The price of x is $17 and the price of y is $11.The company minimizes its costs per unit of output and spends $517 on x.How much does it spend on y?
Question 33
Multiple Choice
If the production function is given by f (x1,x2,x3,x4) =min{x1,x2} + min{x3,x4} and the prices of inputs (x1,x2,x3,x4) are (2,1,5,3) ,the minimum cost of producing 1 unit of output is closest to
Question 34
Multiple Choice
A new metal alloy is discovered that uses copper and zinc in fixed proportions where each unit of the alloy requires 2 units of zinc and 2 units of copper.If no other inputs are required,if the price of zinc is $3 per unit,and the price of copper is $3 per unit and if total output is 5,000 units,what is the average cost per unit of output?
Question 35
Multiple Choice
A competitive firm has the three-factor production function f (x,y,z) = (x +y)
1/2
z
1/2
.The factor prices used to be wx =$1,wy = $2,and wz =$3.Suppose that the price of factor y doubled while the other two prices stayed the same.Then the cost of production
Question 36
Multiple Choice
The production function for drangles is f (x1,x2) =(min{x1,3x2})
1/2
,where x1 is the amount of sugar and x2 is the amount of dough used.At the factor prices,w1= w2 = $1,the minimum cost of producing y drangles is