Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Business Mathematics
Quiz 4: Mathematics of Merchandising
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 221
Multiple Choice
A dining room set costs $400, less 30% and 10%. The overhead costs are 25% of cost and operating profit is 30% of cost. After three months, the set is reduced to $200. What is the selling price of the set?
Question 222
Multiple Choice
M Studios sells a camera listed at $400, less 25%. Todd's Factory sells the same camera for $325. What rate of markdown would Todd's have to offer to match the reduced price at M Studios?
Question 223
Multiple Choice
Calculate the retail price of an item for which the retailer paid $120 and applied a mark-up on cost of 30% of cost.
Question 224
Multiple Choice
Rick's sells a motorcycle for $5000, less 10%. Todd's Motors sells the same motorcycle for $4250. What rate of markdown would Rick have to offer to match the price at Todd's?
Question 225
Multiple Choice
A shovel costing $8.50 in August was marked up by 200%. In April of the following year, it was reduced by 80%. What was the sale price?
Question 226
Multiple Choice
What is the cost of an item for which the retail selling price is $860 and the margin is 25% of the selling price?
Question 227
Multiple Choice
If Maury's Work Warehouse sets retail prices so that mark-ups are equal to 20% of cost, what is the cost of a pair of work boots that have a retail price of $129?
Question 228
Multiple Choice
A dining room set costs $400, less 30% and 10%. The overhead costs are 25% of cost and operating profit is 30% of cost. After three months, the set is reduced to $200. What is the rate of markdown of the set?
Question 229
Multiple Choice
M Studios buys cameras at a unit cost of $125. Their operating expense is 45% per unit of cost, and their desired unit operating profit is 25% of cost. What is M Studios' rate of mark-up on selling price?
Question 230
Multiple Choice
M Studios buys cameras at a unit cost of $250. Their operating expense is 40% per unit of cost, and their desired unit operating profit is 30% of cost. What selling price should M Studios advertise for the camera?