Solved

Yallow,Inc

Question 80

Multiple Choice

Yallow,Inc.manufactures teddy bears and dolls.Currently,Yallow makes 2,000 teddy bears each month.Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor.Yallow uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing.The cost associated with Sewing is $15,000 a month,allocated on the basis of direct labor hours.The cost associated with Processing is $10,000 a month,allocated on the basis of batches.Usage of the activity drivers are as follows: What is the total manufacturing cost for one teddy bear?
Yallow,Inc.manufactures teddy bears and dolls.Currently,Yallow makes 2,000 teddy bears each month.Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor.Yallow uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing.The cost associated with Sewing is $15,000 a month,allocated on the basis of direct labor hours.The cost associated with Processing is $10,000 a month,allocated on the basis of batches.Usage of the activity drivers are as follows: What is the total manufacturing cost for one teddy bear?   A) $2.50 B) $4.50 C) $7.00 D) $8.00


A) $2.50
B) $4.50
C) $7.00
D) $8.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents