Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Economics
Quiz 9: Production and Cost in the Long Run
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 1
Multiple Choice
producer is hiring 20 units of labor and 6 units of capital (bundle A) .The price of labor is $10,the price of capital is $2,and at A,the marginal products of labor and capital are both equal to 20.Beginning at A,if the producer increases expenditures on labor by $1 and decreases expenditures on capital by $1,then
Question 2
Multiple Choice
Which of the following is FALSE?
Question 3
Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit:
The minimum cost of producing 800 units of output is
Question 4
Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit:
How many units of labor should the firm use in order to produce 400 units of output at the least cost?
Question 5
Multiple Choice
Suppose that when a firm increases output by 50%,long-run total cost increases by less than 50%.The firm will experience
Question 6
Multiple Choice
Refer to the following graph.The price of labor is $3 per unit:
How many units of capital should a firm use in order to produce 300 units of output at the least cost?
Question 7
Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit:
What is the marginal rate of technical substitution at each cost minimizing equilibrium point?
Question 8
Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit:
What is the minimum cost of producing 1,200 units of output?
Question 9
Multiple Choice
The marginal rate of technical substitution is
Question 10
Multiple Choice
Refer to the following graph.The price of labor is $3 per unit: What is the price per unit of capital?
Question 11
Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit:
What is the minimum cost of producing 400 units of output?
Question 12
Multiple Choice
expansion path shows how
Question 13
Multiple Choice
producer is hiring 20 units of labor and 6 units of capital (bundle A) .The price of labor is $10,the price of capital is $2,and at A,the marginal products of labor and capital are both equal to 20.Beginning at A,if the producer increases labor by one unit and decreases capital by 1 unit,then
Question 14
Multiple Choice
Refer to the following figure.The price of capital is $50 per unit:
Which of the following combinations of capital and labor lies on the expansion path?
Question 15
Multiple Choice
producer is hiring 20 units of labor and 6 units of capital (bundle A) .The price of labor is $10,the price of capital is $2,and at A,the marginal products of labor and capital are both equal to 20.In equilibrium,