Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Principles of Microeconomics Study Set 10
Quiz 21: The Theory of Consumer Choice
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 461
Multiple Choice
A family on a trip budgets $800 for meals and hotel accommodations. Suppose the price of a meal is $40. In addition, suppose the family could afford a total of 8 nights in a hotel if they don't buy any meals. How many meals could the family afford if they gave up two nights in the hotel?
Question 462
Multiple Choice
An increase in a consumer's income
Question 463
Multiple Choice
If the price of bread is zero and the price of cheese is positive, then the budget constraint between bread (on the horizontal axis) and cheese (on the vertical axis) would
Question 464
Multiple Choice
A consumer is currently spending all of her available income on two goods: music CDs and DVDs. At her current consumption bundle, she is spending twice as much on CDs as she is on DVDs. If the consumer has $120 of income and is consuming 10 CDs and 2 DVDs, what is the price of a CD?
Question 465
Multiple Choice
Gerald spends his weekly income on gin and cocktail olives. The price of gin has risen from $7 to $9 per bottle, the price of cocktail olives has fallen from $6 to $5 per jar, and Gerald's income has stayed fixed at $46 per week. Since the price changes, Gerald has been buying 4 bottles of gin and 2 jars of cocktail olives per week. At the original prices, 4 bottles of gin and 2 jars of cocktail olives would have
Question 466
Multiple Choice
Mark spends his weekly income on gin and cocktail olives. The price of gin has risen from $7 to $9 per bottle, the price of cocktail olives has fallen from $6 to $5 per jar, and Mark's income has stayed fixed at $46 per week. If you measure gin on the vertical axis and cocktail olives on the horizontal axis, then the budget constraint
Question 467
Multiple Choice
A family on a trip budgets $1,000 for meals and gasoline. If the price of a meal for the family is $50 and if gasoline costs $3.50 per gallon, then how many meals can the family buy if they buy 100 gallons of gasoline?