Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Introduction to Management Accounting Study Set 3
Quiz 6: Relevant Information and Decision-Making: Product Decisions
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 61
Multiple Choice
The choice of the absorption or contribution approach affects the manufacturing cost per unit because the:
Question 62
Multiple Choice
Sharon is considering leaving her current position to open a coffee shop. Sharon's current salary is $83,000. Annual coffee shop revenue and costs are estimated at $250,000 and $210,000, respectively. Is the opportunity cost of opening the coffee shop.
Question 63
Multiple Choice
Lemon Manufacturing Company produces three products using a joint process that accumulates $25,000 in joint costs. The products, A, B, and C, can be sold at split- off or processed further and then sold. The production level for each product is 10,000 units. The following unit information is also available:
Separable
Processing
Product
Sales Value at
Split-off
Costs after
Split-off
Sales Value at
Completion
A
$
12
$
9
$
21
B
10
4
17
C
15
6
19
\begin{array}{llll}&&\text { Separable }\\&&\text { Processing }\\\text { Product } & \begin{array}{l}\text { Sales Value at } \\\text { Split-off }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Costs after } \\\text { Split-off }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Sales Value at } \\\text { Completion }\end{array}\\\mathrm{A} & \$ 12 & \$ 9 & \$ 21 \\\mathrm{~B} & 10 & 4 & 17 \\\mathrm{C} & 15 & 6 & 19\end{array}
Product
A
B
C
Sales Value at
Split-off
$12
10
15
Separable
Processing
Costs after
Split-off
$9
4
6
Sales Value at
Completion
$21
17
19
Product B:
Question 64
Multiple Choice
Melissa Company produces and sells a product that has variable costs of $7 per unit and fixed costs of $240,000 per year. is the cost per unit if 20,000 units per year are produced and sold.
Question 65
Multiple Choice
Which of the following is correct?
Question 66
Multiple Choice
Joshua Company produces and sells a product that has variable costs of $7 per unit and fixed costs of $200,000 per year. If production increases from 20,000 units to 25,000 units, the unit cost will:
Question 67
Multiple Choice
In a decision to keep or replace existing equipment, is a false statement.
Question 68
Multiple Choice
Wholesome Company paid $130,000 for a machine used to mill oats. The annual contribution margin from oat sales is $60,000. The machine could be sold for $90,000. The opportunity cost of producing wheat flour is:
Question 69
Multiple Choice
Book value is defined as:
Question 70
Multiple Choice
Deuce Company currently produces 10,000 units of a key part at a total cost of $512,000. Variable costs are $300,000. Of the fixed cost, $140,000 relate specifically to this part. The remaining fixed costs are unavoidable. Another manufacturer has offered to supply the part for $48 per unit. The facilities currently used to manufacture the part could be used to manufacture a new product with an expected contribution margin of $30,000. Alternately, the facilities could be rented out at $60,000. Given all of these alternatives, is Deuce Company's lowest net cost per unit for the part.
Question 71
Multiple Choice
The choice of the absorption or contribution approach affects a firm's contribution margin because:
Question 72
Multiple Choice
Joint products should be processed beyond the split- off point if:
Question 73
Multiple Choice
Joe Smith has paid off the mortgage on his house and continues to live in the house. The interest income forgone by not selling the house and investing the proceeds is an example of a(n) :