The standards for product V28 call for 8.4 pounds of a raw material that costs $19.20 per pound. Last month, 2,300 pounds of the raw material were purchased for $43,700. The actual output of the month was 250 units of product V28. A total of 2,200 pounds of the raw material were used to produce this output. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
Required:a. What is the materials price variance for the month?b. What is the materials quantity variance for the month?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q364: Mcphail Incorporated has a standard cost system.
Q365: Alberts Corporation manufactures one product. It does
Q366: Alvino Corporation manufactures one product. It does
Q367: Sakelaris Corporation makes a product with the
Q368: The following materials standards have been established
Q370: Camps Incorporated has a standard cost system.
Q371: Woodhead Incorporated manufactures one product. It does
Q372: Kropf Incorporated has provided the following data
Q373: Woodhead Incorporated manufactures one product. It does
Q374: Doby Corporation makes a product with the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents