Doby Corporation makes a product with the following standard costs:
In July the company produced 4,800 units using 13,450 ounces of the direct material and 970 direct labor-hours. During the month the company purchased 14,600 ounces of the direct material at a price of $7.20 per ounce. The actual direct labor rate was $16.20 per hour and the actual variable overhead rate was $5.40 per hour. The materials price variance is computed when materials are purchased. Variable overhead is applied on the basis of direct labor-hours.
Required:
a. Compute the materials quantity variance.
b. Compute the materials price variance.
c. Compute the labor efficiency variance.
d. Compute the labor rate variance.
e. Compute the variable overhead efficiency variance.
f. Compute the variable overhead rate variance.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q369: The standards for product V28 call for
Q370: Camps Incorporated has a standard cost system.
Q371: Woodhead Incorporated manufactures one product. It does
Q372: Kropf Incorporated has provided the following data
Q373: Woodhead Incorporated manufactures one product. It does
Q375: Klacic Corporation makes a product with the
Q376: Jungman Incorporated has provided the following data
Q377: Alvino Corporation manufactures one product. It does
Q378: A partial standard cost card for the
Q379: Becka Incorporated has provided the following data
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents