Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Microeconomics Study Set 40
Quiz 10: The Rational Consumer
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 301
Essay
Figure: Budget Lines for Oranges and Apples (Figure: Budget Lines for Oranges and Apples) Look at the figures Budget Lines for Oranges and Apples.For some time, Antonio has had $5 per month to spend on oranges and apples.The price of an orange is $0.50 and the price of an apple is $0.25.Which of the charts shows what will happen to his budget line if his income decreases to $2.50? A.Chart A B.Chart B C.Chart C D.Chart D
Question 302
Essay
The price of popcorn is $0.50 per box and the price of peanuts is $0.25 per bag, and you have $5 to spend on both goods.The maximum number of bags of peanuts that you can purchase is: A.5. B.10. C.20. D.40.
Question 303
Essay
The price of popcorn is $0.50 per box and the price of peanuts is $0.25 per bag, and you have $5 to spend.You decide to purchase 6 boxes of popcorn.The maximum number of bags of peanuts that you can purchase is _. A.4 B.8 C.10 D.12
Question 304
Essay
The price of popcorn is $0.50 per box and the price of peanuts is $0.25 per bag, and you have $10 to spend.You decide to purchase 20 bags of peanuts.The maximum number of boxes of popcorn that you can purchase is: A.8. B.10. C.12. D.16.
Question 305
Essay
The price of popcorn is $0.50 per box and the price of peanuts is $0.25 per bag, and you have $10 to spend.You decide to purchase 8 bags of peanuts.The maximum number of boxes of popcorn that you can purchase is: A.4. B.8. C.10. D.16.