Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Intermediate Algebra Level 1
Quiz 3: Systems of Equations
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 241
Short Answer
The receipts for one showing of a movie were $775 for an audience of 150 people. The ticket prices were $7.00 for adults and $4.50 for children under age 12 and adults over age 65. How many adult tickets were sold? ________ adult tickets
Question 242
Multiple Choice
Explain why the following problem does not give enough information to answer the question. The sum of three integers is 48. If the second integer is doubled, the sum is 63. Find the integers.
Question 243
Short Answer
At the ball park, Sarah can buy 5 hotdogs and 7 hamburgers for $57 or 7 hotdogs and 3 hamburgers for $39. What is the price of a hotdog?
Question 244
Short Answer
Suppose a hammer can be manufactured in two different ways. The number of hammers that will cost equal amounts to produce either way is called the ________ point.
Question 245
Short Answer
Part of $9,000 was invested by an investment club at 10% interest and the rest at 12%. The annual income from these investments is $1,060. How much was invested at 10%? $__________ How much was invested at 12%? $__________
Question 246
Short Answer
A(n) __________ is a four-sided figure with two pairs of parallel sides.
Question 247
Short Answer
An acute angle is an angle with measure less than 90 degrees. In a right triangle, the measure of one acute angle is 39∘ greater than two times the measure of the other acute angle. Find the measure of each acute angle. __________
o (smaller)
\text { o (smaller) }
o (smaller)
__________
° (larger)
\text { ° (larger) }
° (larger)
Question 248
Essay
A merchant wishes to mix peanuts that sell for $3 a pound and cashews that sell for $6 a pound to get 70 pounds of mixed nuts that sell for $5 a pound. How many pounds of peanuts should the merchant use? ________ pounds of peanuts
Question 249
Multiple Choice
An artist makes three types of ceramic statues at a monthly cost of $650 for 165 statues. The manufacturing costs for the three types are $5, $4, and $3. If the statues sell for $20, $12, and $9, respectively, how many of each type should be made to produce $2,100 in monthly revenue?
Question 250
Multiple Choice
Find the equation of the form
y
=
a
x
2
+
b
x
+
c
y = a x ^ { 2 } + b x + c
y
=
a
x
2
+
b
x
+
c
for the parabola shown in the illustration.
Question 251
Multiple Choice
A clothing manufacturer makes coats, shirts, and slacks. The time required for cutting, sewing, and packaging each item is shown in the table. How many of each should be made to use all available labor hours? Coats Shirts Slacks Time available Cutting 20 min 15 min 10 min 120 hr Sewing 60 min 30 min 24 min 310 hr Packaging 5 min 12 min 6 min 58 hr
Question 252
Short Answer
The sum of the digits of a two-digit number is 15. If the digits are reversed the new number is 9 more than the original number. Find the original number.
Question 253
Short Answer
How many pounds of each candy shown in the illustration must be mixed to obtain 64 pounds of candy that would be worth $4 per pound?
Gummy Bears: __________ lb Jelly Beans: __________ lb
Question 254
Multiple Choice
The owner of a home decorating shop wants to mix dried rose petals selling for $7 per pound, dried lavender selling for $6 per pound, and buckwheat hulls selling for $5 per pound to get 10 pounds of a mixture that would sell for $6.50 per pound. She wants to use twice as many pounds of rose petals as lavender. How many pounds of each should she use?
Question 255
Essay
The jet stream is a wind current that flows across the United States from west to east. Flying with the jet stream, an airplance flew 3,500 miles in 5 hours. Against the same wind, the return trip took 7 hours. Find the speed of the plane in still air and the speed of the jet stream. ________ mph speed of plane in still air ________ mph speed of jet stream
Question 256
Short Answer
A long distance provider offers two plans. Plan 1 has a monthly fee of $10 plus $0.14 per minute. Plan 2 has a monthly fee of $16 plus $0.12 per minute. For what number of minutes will the cost of the plans be the same? ______ minutes