Multiple Choice
An 8.2 oz tube of toothpaste is on sale for $3.09. Find its unit price to the nearest cent.
A) $0.37 per oz
B) $0.38 per oz
C) $2.65 per oz
D) $2.66 per oz
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q235: The technique of cross-multiplication may be used
Q236: One brand of facial tissues is on
Q237: The pair of triangles are similar. Find
Q238: Solve the equation. Q239: Solve the equation. Q241: A street light pole casts a shadow Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents