Solved

One Brand of Facial Tissues Is on Sale for $3

Question 236

Multiple Choice

One brand of facial tissues is on sale for $3.99 for a 3-box package where each box contains 792 tissues. Find the unit price per tissue to the nearest 100th of a cent.


A) $0.002 per tissue
B) $0.0016 per tissue
C) $0.0017 per tissue
D) $0.001 per tissue

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents