One brand of facial tissues is on sale for $3.99 for a 3-box package where each box contains 792 tissues. Find the unit price per tissue to the nearest 100th of a cent.
A) $0.002 per tissue
B) $0.0016 per tissue
C) $0.0017 per tissue
D) $0.001 per tissue
Correct Answer:
Verified
Q231: The variable y varies inversely with x
Q232: Solve the equation. Q233: The ratio Q234: Solve the equation. Q235: The technique of cross-multiplication may be used Q237: The pair of triangles are similar. Find Q238: Solve the equation. Q239: Solve the equation. Q240: An 8.2 oz tube of toothpaste is Q241: A street light pole casts a shadow Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents