Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Economics Study Set 1
Quiz 3: Extent How Much Decisions
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 1
Multiple Choice
Use the following to answer question
-If the firm hires 5 workers,the average cost equals
Question 2
Multiple Choice
Use the following to answer question
-If hiring the 4th worker increases total product by 50 units and the price of each unit is $15,
Question 3
Multiple Choice
Use the following to answer question
-The marginal cost of hiring the 4th worker is
Question 4
Multiple Choice
In the short run,
Question 5
Multiple Choice
Use the following to answer question
-If the firm hires 5 workers,total fixed costs equals
Question 6
Multiple Choice
If a firm produces 10 units,TC=$100.When the firm increase its output to 15 units,TC= $150.The firm's variable costs equal to
Question 7
Multiple Choice
If AVC=$15 and AFC=$10,then ATC=
Question 8
Multiple Choice
A firm produces 500 units per week.It hires 20 full-time workers (40 hours/week) at an hourly wage of $15.Raw materials are ordered weekly and they costs $10 for every unit produced. The weekly cost of the rent payment for the factory is $2,250.How do the overall costs breakdown?
Question 9
Multiple Choice
Total costs increase from $1,500 to $1,800 when a firm increases output from 40 to 50 units.Which of the following are true?
Question 10
Multiple Choice
If AVC=$5 and AFC=15,then AC=
Question 11
Multiple Choice
Use the following to answer question
-If the firm produces 5 units,average fixed costs equals
Question 12
Multiple Choice
Use the following to answer question
-If the firms hires 5 workers and produces 5 units,the average variable costs equals
Question 13
Multiple Choice
Total cost divided by the number of units produced is called:
Question 14
Multiple Choice
A firm produces 1000 units per week.It hires 10 full-time workers (40 hours/week each) at an hourly wage of $20.Raw materials costs $5 per unit. Rent for the factory is $1,500 per week.What are the overall costs for the week?