Blender Corporation produces two products, cheese, and butter, in a single process. In the month of January, the joint costs related to the process amounted to $96,000. In addition, 5,000 pounds of cheese and 4,000 pounds of butter were produced. The sales value at the point of separation was $13 for cheese and $14 for butter. Separable processing costs beyond the split-off point were: cheese, $18,000; butter, $18,000. Cheese sells for $17 per pound; butter sells for $18 per pound. Instructions:
a.If Blender uses the sales-value at split-off method, how much in joint costs will be allocated to each product?
b.If Blender uses the NRV method, how much in joint costs will be allocated to each product?
c.Which method will be a better allocation for Blender Corporation if the sales value at split-off is reliable?
Correct Answer:
Verified
Butter - $...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q115: Lastotal produces ice cream from his home.
Q116: Lastotal produces ice cream from his home.
Q117: Kreider Farms produces three products and one
Q118: Kreider Farms produces three products and one
Q119: Gene started a business that retrieves golf
Q121: Payton Company uses a joint process to
Q122: Napa Productions produces Salsa and Spaghetti
Q123: Concrete Mixtures created cement lawn ornaments for
Q124: Creekside Winery produces three types of wine,
Q125: Carpets N More produces carpet for commercial
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents