Payton Company uses a joint process to produce two products. The production results in 500 units for Product I and 2,000 units for Product II. The joint process costs are $20,000. Both products must be processed past the split-off point, incurring separable costs of $5 per unit for Product I and $10 per unit for Product II. The market price is $25 and $20 per unit of Products I and II, respectively. Product I has a weight of 20oz per unit, and Product II weighs 25oz per unit. Instructions:
a.Allocate the joint costs to each product using the NRV method.
b.Allocate the joint costs to each product using the physical quantities method.
c.Calculate the difference in allocated costs between the two methods. Which method would you recommend and why?
Correct Answer:
Verified
Product II - $13,3...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q116: Lastotal produces ice cream from his home.
Q117: Kreider Farms produces three products and one
Q118: Kreider Farms produces three products and one
Q119: Gene started a business that retrieves golf
Q120: Blender Corporation produces two products, cheese, and
Q122: Napa Productions produces Salsa and Spaghetti
Q123: Concrete Mixtures created cement lawn ornaments for
Q124: Creekside Winery produces three types of wine,
Q125: Carpets N More produces carpet for commercial
Q126: Honey Bees produces pure honey and distributes
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents