Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Culinary, Hospitality, Travel & Tourism
Study Set
Professional Cooking
Quiz 4: Basic Principles of Cooking and Food Science
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 121
True/False
Does one L of syrup equal one kg of syrup?
Question 122
True/False
Does one L of sugar equal one kg of sugar?
Question 123
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total weight of the soft roll dough is 1165 grams, how many 60 g rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
Question 124
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total weight of the soft roll dough is 260000 grams, how many 50 rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
Question 125
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total weight of the soft roll dough is 2600 grams, how many 65 g rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
Question 126
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total weight of the soft roll dough is 1200 grams, how many 45 g rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
Question 127
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total weight of the soft roll dough is 1800 grams, how many 50 g rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
Question 128
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total yield for a rice recipe is 2000 g and the total portions for the recipe is 25, how big is each portion?
Question 129
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total yield for a rice recipe is 5000 g and the total portions for the recipe is 50, how big is each portion?
Question 130
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total yield for a rice recipe is 1000 g and the total portions for the recipe is 16, how big is each portion?
Question 131
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -You need 100, 50 g portions of rice. How much rice do you need to make?
Question 132
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -You need 200, 85 g portions of rice. How much rice do you need to make?
Question 133
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If a recipe calls for 180 grams of carrots, and the EP unit cost is $2.50 per kg, what is the ingredient cost of carrots? Remember to round your answer to the nearest cent.
Question 134
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -Suppose a recipe calls for 2 cloves of garlic. If a head of garlic has 15 cloves and weighs 120 grams, and garlic costs $2.90 per kg, what is the ingredient cost of garlic? Remember to round your answer to the nearest cent.
Question 135
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -A recipe calls for 270 grams of sour cream. If the EP unit cost of the sour cream is $6.10 per kg, what is the ingredient cost? Remember to round your answer to the nearest cent.
Question 136
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -A recipe calls for 90 ml of white wine, which costs $3.95 per liter. What is the ingredient cost? Remember to round your answer to the nearest cent.
Question 137
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the EP unit cost of beef tenderloin is $13.75 per kg, what will be the ingredient cost if a roast tenderloin recipe calls for 4, 3.5 kg tenderloins?
Question 138
Short Answer
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -How many kg of batonnet potatoes will a 25 kg case of purchased potatoes yield if the percentage yield is 85%?