A recipe detail and cost card indicates the use of 4 oz. of rice, which is purchased at $1.28 per lb. The standard cost of the standard quantity of rice used in this recipe is:
A) $.08
B) $.32
C) $.51
Correct Answer:
Verified
Q10: The portion cost factor is used to
Q11: One can determine a correct purchase quantity,
Q12: A nearby restaurant has been serving a
Q13: The standard cost of one standard portion
Q14: A given standard recipe costs $36.40 to
Q15: A nearby restaurant does cooking loss tests
Q16: Butcher tests in a nearby restaurant indicate
Q17: A case of eggs (30 dozen) costs
Q18: The lb. cost factor is the ratio
Q20: On a cooking loss test card, the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents