Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Economics Private and Public Choice Study Set 1
Quiz 1: The Economic Approach
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 101
Multiple Choice
If a decision maker uses marginal analysis, then the relevant costs are the
Question 102
Multiple Choice
A local restaurant offers an "all you can eat" Sunday brunch for $12. Susan eats four servings but leaves half of a fifth helping uneaten. Why?
Question 103
Multiple Choice
If an airline company has several empty seats on a flight and the full price of an air ticket is $500 and the marginal cost per passenger is $100, then it will be profitable for the airline to
Question 104
Multiple Choice
Standby passengers on airlines who pay low rates for seats benefit from the low price. How are the airlines affected?
Question 105
Multiple Choice
A restaurant offers an "all you can eat" lunch buffet for $12. Jim has eaten three servings and is trying to decide whether or not to go back for a fourth. The economic way of thinking suggests that Jim should go back for the fourth serving if and only if
Question 106
Multiple Choice
According to marginal analysis, you should spend more time studying economics if the extra benefit from an additional hour of study
Question 107
Multiple Choice
Harry, a wheat farmer, is deciding whether or not to add fertilizer to his crops. If he adds 1 pound of fertilizer per acre, the value of the resulting crops rises from $80 to $100 per acre. According to marginal analysis, Harry should add fertilizer if it costs less than
Question 108
Multiple Choice
While waiting in line to buy two tacos at 80 cents each and a medium drink for 90 cents, Jordan notices that the restaurant has a value meal containing three tacos and a medium drink all for $3. For Jordan, the marginal cost of the third taco would be
Question 109
Multiple Choice
A firm producing cans buys three tons of aluminum per day at $200 per ton. If it buys four tons per day, it receives a quantity discount on all units and pays only $175 per ton. The marginal cost of the fourth ton per day is