
Standard material cost per kg of raw material is $6.50. Standard material allowed per unit is 5 Kg. Actual material used per unit is 6.00 Kg. Actual cost per kg is $6.00. What is the standard cost per output unit?
A) $30.00
B) $36.00
C) $32.50
D) $39.00
Correct Answer:
Verified
Q74: Which of the following is the correct
Q88: An unfavorable efficiency variance for direct manufacturing
Q89: Genent Industries, Inc. (GII), developed standard costs
Q90: To prepare budgets based on actual data
Q91: The textbook discusses three levels of variances,
Q92: Which of the following can be a
Q94: Heavy Products, Inc. developed standard costs for
Q95: One advantage of using standard times to
Q96: Heavy Products, Inc. developed standard costs for
Q98: Genent Industries, Inc. (GII), developed standard costs
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents