Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Business Mathematics
Quiz 2: B: Review and Applications of Algebra
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Question 41
Essay
Mrs. Simone invested $20,000 in two investments paying 2% and 3% respectively. She earned $460 interest for the year. How much did Mrs. Simone invest at 3%?
Question 42
Essay
Executive Fashions sold four-sevenths of its inventory at cost in a bankruptcy sale. The remainder was sold to liquidators for $6,700 representing 45% of the cost of the goods. a) What was the original cost of the inventory that was sold to the liquidators? b) What were the proceeds from the bankruptcy sale?
Question 43
Essay
The annual net income of the Todd Bros. partnership is distributed so that Ken receives $15,000 more than 80% of Hugh's share. How should a net income of $98,430 be divided between the partners?
Question 44
Essay
David's portfolio consists of bonds and equity. The bond market rose by 2.5%, while the equity market dropped by 10.5%. David's portfolio increased by 1.25%. What portion of bonds and equity did he have in his portfolio?
Question 45
Essay
During a one-day special, a grocery store sells cucumbers at 98 cents each or four for the price of three. At the end of the day, the store's computer reports that revenue from the sale of 541 cucumbers was $418.46. How many cucumbers were sold on the four-for-three promotion?
Question 46
Essay
Tickets for the end of semester dance sold for $10 if purchased in advance, and $15 if purchased at the door. If 392 tickets were sold for a total of $4280, how many tickets were sold at the door?
Question 47
Essay
TinyTot School purchases the same amount of milk and orange juice each week. After price increases from $1.10 to $1.15 per litre of milk and from $0.98 to $1.14 per can of frozen orange juice, the weekly bill rose from $42.20 to $45.85. How many litres of milk and cans of orange juice are purchased every week?
Question 48
Essay
Granola king wishes to mix raisins and granola together to create a cereal. Raisins are priced at $7.25 per Kg while granola is priced at $5.60. If the cereal is to be priced at $6.85 per Kg, then what is the appropriate mix of raisins and granola?
Question 49
Essay
Marika bought 5 litres of milk and 4 dozen eggs for $13.97. Lester purchased 9 litres of milk and 3 dozen eggs for $16.83. What were the prices for a litre of milk and a dozen eggs?
Question 50
Essay
Solve the following set of equations graphically:
Question 51
Essay
As a fundraiser, a local charity sold raffle tickets on a trip to Disney World at $2 each or three for $5. In all, 3,884 tickets were sold for a total of $6,925. How many people bought tickets at the three for $5 discount?