Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Accounting Study Set 4
Quiz 21: Cost-Volume-Profit Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 181
Essay
Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units and (b) break-even point in sales units if the selling price increased to $100 per unit. If required, round answer to nearest whole number.
Question 182
Essay
The manufacturing costs of Mocha Industries for three months of the year are provided below.
Using the high-low method, determine the (a) variable cost per unit and (b) the total fixed costs. If required, round answer to the nearest cent.
Question 183
Essay
Penny Company sells 25,000 units at $59 per unit. Variable costs are $29 per unit, and loss from operations is $ (50,000). Determine the (a) unit contribution margin (b) contribution margin ratio, and (c) fixed costs per unit at production of 25,000 units. If required, round to two decimal places.
Question 184
Essay
Consider the following information:?Variable cost per unit = $5July fixed cost per unit = $7Units sold and produced in July = 28,000?What is the total estimated cost for August if 30,000 units are projected to be produced and sold?
Question 185
Essay
The cost graphs below show various types of cost behaviors.For each of the following costs, identify the cost graph that best describes its cost behavior as the number of units produced and sold increases:
(a)Sales commissions of $6,000 plus $0.05 for each item sold (b)Rent on warehouse of $12,000 per month (c)Insurance costs of $2,500 per month (d)Per-unit cost of direct labor (e)Total salaries of quality control supervisors (One supervisor must be added for each additional work shift.) (f)Total employer pension costs of $0.35 per direct labor hour (g)Per-unit straight-line depreciation costs (h)Per-unit cost of direct materials (i)Total direct materials cost (j)Electricity costs of $5,000 per month plus $0.0004 per kilowatt-hour (k)Per-unit cost of plant superintendent's salary (l)Salary of the night-time security guard of $3,800 per month (m)Repairs and maintenance costs of $3,000 for each 2,000 hours of factory machine usage (n)Total direct labor cost (o)Straight-line depreciation on factory equipment
Question 186
Essay
Atlantic Company sells a product with a break-even point of 3,000 sales units. The variable cost is $60 per unit, and fixed costs are $270,000.?Determine the (a) unit sales price and (b) break-even point in sales units if the company desires a target profit of $36,000. If required, round answer to nearest whole number.
Question 187
Essay
Copper Hill Inc. manufactures laser printers within a relevant range of production of 70,000 to 100,000 printers per year. The following partially completed manufacturing cost schedule has been prepared:Number of Printers Produced70,00090,000100,000Total costs:
??Complete the preceding cost schedule, identifying each cost by the appropriate letter (a-o).
Question 188
Essay
The following is a list of various costs of producing T-shirts. Classify each cost as either a variable, fixed, or mixed cost for units produced and sold. (a)Ink used for screen printing (b)Warehouse rent of $8,000 per month plus $0.50 per square foot of storage used (c)Thread (d)Electricity costs of $0.038 per kilowatt-hour (e)Janitorial costs of $4,000 per month (f)Advertising costs of $12,000 per month (g)Accounting salaries (h)Color dyes for producing different colors of T-shirts (i)Salary of the production supervisor (j)Straight-line depreciation on sewing machines (k)Salaries of internal pattern designers (l)Hourly wages of sewing machine operators (m)Property taxes on factory, building, and equipment (n)Cotton and polyester cloth (o)Maintenance costs with sewing machine company (The cost is $2,000 per year plus $0.001 for each machine hour of use.)
Question 189
Essay
Douglas Company has a contribution margin ratio of 30%. If Douglas has $336,420 in fixed costs, what amount of sales will need to be generated in order for the company to break even?
Question 190
Essay
Blane Company has the following data:Total sales$800,000Total variable costs$300,000Fixed costs$200,000Units sold50,000 unitsWhat will operating income be if units sold double to 100,000 units?
Question 191
Essay
The manufacturing cost of Carrie Industries for the first three months of the year are provided below.?
Using the high-low method, determine the (a) variable cost per unit and (b) the total fixed cost. If required, round answer to the nearest cent.
Question 192
Essay
(a) If Swannanoa Company's budgeted sales are $1,000,000, fixed costs are $350,000, and variable costs are $600,000, what is the budgeted contribution margin ratio? (b) If the contribution margin ratio is 30%, sales are $900,000, and fixed costs are $200,000, what is the operating income?
Question 193
Essay
Carrolton, Inc. currently sells widgets for $80 per unit. The variable cost is $30 per unit, and total fixed costs equal $240,000 per year. Sales are currently 20,000 units annually. ?The company is considering a 20% drop in selling price that it believes will raise units sold by 20%. Assuming all costs stay the same, what is the impact on income if this change is made?
Question 194
Essay
Bluegill Company sells 45,000 units at $18 per unit. Fixed costs are $62,000, and income from operations is $298,000. Determine the (a) variable cost per unit, (b) unit contribution margin, and (c) contribution margin ratio.