Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Fundamentals of Financial Accounting
Quiz 7: Reporting and Interpreting Inventories and Cost of Goods Sold
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 101
Multiple Choice
FIFO,an inventory costing method,actually describes how to calculate the cost of:
Question 102
Multiple Choice
FIFO,LIFO,and weighted average inventory costing methods are based on:
Question 103
Multiple Choice
Delta Diamonds uses a periodic inventory system.The company had five one-carat diamonds available for sale this year: one was purchased on June 1 for $500,two were purchased on July 9 for $550 each,and two were purchased on September 23 for $600 each.On December 24,it sold one of the diamonds that was purchased on July 9.Using the FIFO method,its cost of goods sold for the year ended is:
Question 104
Multiple Choice
Lux Company uses a periodic inventory system.The company started the month with 20 lamps in its beginning inventory that cost $30 each.During the month,Lux purchased 80 additional lamps for $31 each.At the end of the month,Lux counted its inventory and found that 25 lamps remained unsold.If Lux uses the weighted average cost method,its cost of goods sold for the month is:
Question 105
Multiple Choice
LIFO uses the ______ unit costs for cost of goods sold on the income statement and the ______ unit costs for inventory on the balance sheet.
Question 106
Multiple Choice
Which inventory costing method uses the oldest cost for cost of goods sold on the income statement and the newest cost for inventory on the balance sheet?
Question 107
Multiple Choice
Mountain Made uses a periodic inventory system.The company started the month with 3 quilts in its beginning inventory that cost $200 each.During the month,Mountain Made purchased 20 additional quilts for $210 each.At the end of the month,Mountain Made counted its inventory and found that 5 quilts remained unsold.If Mountain Made uses LIFO periodic,its cost of goods sold for the month is:
Question 108
Multiple Choice
Beta Company uses a periodic inventory system.The company bought 80 units of inventory for $12 each and 20 units of inventory for $12.50 each.It sold 90 units for $25 each.Beta's weighted average cost is:
Question 109
Multiple Choice
FIFO uses the ______ cost for cost of goods sold on the income statement and the ______ cost for inventory on the balance sheet.
Question 110
Multiple Choice
The assumption that a company makes about its inventory cost flow can affect cost of goods sold on its ______ and inventory on its _________:
Question 111
Multiple Choice
The weighted average cost method uses the ______ cost for cost of goods sold on the income statement and the ______ cost for inventory on the balance sheet.
Question 112
Multiple Choice
King Costume uses a periodic inventory system.The company started the month with 8 masks in its beginning inventory that cost $10 each.During the month,King Costume purchased 40 additional masks for $12 each.At the end of the month,King counted its inventory and found that 5 masks remained unsold.Using the LIFO method,its cost of goods sold for the month is:
Question 113
Multiple Choice
When costs to purchase inventory are rising,using LIFO leads to reporting ______ cost of goods sold and ______ net income than FIFO.
Question 114
Multiple Choice
A company uses a periodic inventory system.The company had beginning inventory of 3 units that cost $5 each.During the month,17 units were purchased for $6 each.The company sold 15 units during the month and had 5 remaining in ending inventory.If the company uses FIFO instead of LIFO to calculate cost of goods sold,then cost of goods sold will be:
Question 115
Multiple Choice
Delta Diamonds uses a periodic inventory system.The company had five one-carat diamonds available for sale this year: one was purchased on June 1 for $500,two were purchased on July 9 for $550 each,and two were purchased on September 23 for $600 each.On December 24,it sold one of the diamonds that was purchased on July 9.Using the LIFO method,its cost of goods sold equals:
Question 116
Multiple Choice
What is the inventory costing method that adds together the total cost of all goods available for sale during the period,and then divides that by the number of units available for sale to get a value to assign to all goods sold and all goods remaining in inventory?
Question 117
Multiple Choice
Delta Diamonds uses a periodic inventory system.The company had five one-carat diamonds available for sale this year: one was purchased on June 1 for $500,two were purchased on July 9 for $550 each,and two were purchased on September 23 for $600 each.On December 24,it sold one of the diamonds that was purchased on July 9.Using the FIFO method,its ending inventory (after the December 24 sale) equals:
Question 118
Multiple Choice
Alpha Company uses a periodic inventory system.The company bought 75 units of inventory for $4 each and 25 units of inventory for $5 each.Alpha's weighted average cost per unit is: