Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Accounting Study Set 4
Quiz 2: Building Blocks of Managerial Accounting
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 201
Multiple Choice
Paris Plastics has monthly fixed costs of $90,000,while its variable costs are $4.00 per unit.If the sales price of a unit is $16.00 and Paris Plastics sell 12,000 units,the company's average fixed costs per unit will be:
Question 202
Essay
Getting to school for your 8 A.M.class doesn't leave much time for breakfast,and you are quite hungry by the time class ends.It is a long walk to the cafeteria,the lines are long once you get there,and you find yourself having to decide between having breakfast and getting to your next class on time.Many of your friends have expressed the same problem.The administration has agreed to let you set up a table just outside the building where you will sell various snacks for $1 each.You have agreed to pay the administration $500 per month and salaries to your friends to run the business will be another $500 per month.It will cost you 50 cents each to buy the pre- packaged snacks.You believe you can sell 2,000 snack packs per month. a.What are the total fixed costs per month? b.What are the total variable costs per month? c.What is the fixed cost per snack pack? d.What is the variable cost per snack pack? e.What is the average cost per snack pack? f.What is the average profit margin per snack pack? g.Based on your analysis,should you start the snack pack business?
Question 203
Multiple Choice
Paris Plastics has monthly fixed costs of $90,000,while its variable costs are $4.00 per unit.If the sales price of a unit is $16.00 and Paris Plastics sell 12,000 units,the company's total variable costs will be:
Question 204
Essay
On the line in front of each statement,enter the letter corresponding to the term that best fits that statement.You may use a letter more than once and some letters may not be used at all.
A.
Direct costs
E.
Variable costs
B.
Marginal cost
F.
Indirect cost
C.
Average cost
G.
Surk cost
D.
Cunversion costs
H.
Differential cost
\begin{array} { | l | l | l | l | } \hline \text { A. } & \text { Direct costs } & \text { E. } & \text { Variable costs } \\\hline \text { B. } & \text { Marginal cost } & \text { F. } & \text { Indirect cost } \\\hline \text { C. } & \text { Average cost } & \text { G. } & \text { Surk cost } \\\hline \text { D. } & \text { Cunversion costs } & \text { H. } & \text { Differential cost } \\\hline\end{array}
A.
B.
C.
D.
Direct costs
Marginal cost
Average cost
Cunversion costs
E.
F.
G.
H.
Variable costs
Indirect cost
Surk cost
Differential cost
___ The total cost divided by the total volume ___ The difference in cost between two alternative courses of action ___ The combination of direct labor and manufacturing overhead costs ___ The cost of producing one more unit ___ Costs that can be traced to the cost object
Question 205
Essay
Differentiate between fixed and variable costs and give an example of each.
Question 206
Multiple Choice
Smythe Manufacturing produces food processors.Their total fixed costs are $50,000.Its variable costs are $75.00 per food processor.As production of food processors increases,fixed costs will:
Question 207
Multiple Choice
Paris Plastics has monthly fixed costs of $90,000,while its variable costs are $4.00 per unit.If the sales price of a unit is $16.00 and Paris Plastics sell 12,000 units,the total sales revenue will be: