Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Operations Management Study Set 1
Quiz 20: Linear Programming
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 21
Multiple Choice
Table D.3 Lisa lives out in the country with her seven cats and avoids driving into the big city as much as possible.She has decided to make her own cat food and has the following nutritional guidelines.Each four ounce portion must contain 22 units of protein,15 units of vitamin A,and 8 units of vitamin B.She has eggs,tomatoes,and chicken meat as possible inputs to her cat food.Each ounce of eggs contains 6 units of protein,4 units of Vitamin A,and 3 units of Vitamin B.Each ounce of tomatoes contains 1 unit of protein,8 units of Vitamin A,and 14 units of Vitamin B.Each ounce of chicken contains 22 units of protein,14 units of Vitamin A,and 8 units of Vitamin B.Chicken costs 40 cents per ounce,tomatoes cost 5 cents per ounce,and eggs cost 12 cents per ounce. -Referring to Table D.3,an optimal four ounce serving contains 3.6 ounces of eggs and .4 ounces of tomatoes.Which of the following statements is best?
Question 22
Multiple Choice
Table D.3 Lisa lives out in the country with her seven cats and avoids driving into the big city as much as possible.She has decided to make her own cat food and has the following nutritional guidelines.Each four ounce portion must contain 22 units of protein,15 units of vitamin A,and 8 units of vitamin B.She has eggs,tomatoes,and chicken meat as possible inputs to her cat food.Each ounce of eggs contains 6 units of protein,4 units of Vitamin A,and 3 units of Vitamin B.Each ounce of tomatoes contains 1 unit of protein,8 units of Vitamin A,and 14 units of Vitamin B.Each ounce of chicken contains 22 units of protein,14 units of Vitamin A,and 8 units of Vitamin B.Chicken costs 40 cents per ounce,tomatoes cost 5 cents per ounce,and eggs cost 12 cents per ounce. -Referring to Table D.3,what is an appropriate constraint for this scenario?
Question 23
Multiple Choice
Table D.5 The Harper Company is in the process of production planning for the next four quarters.The company follows a policy of a stable workforce and uses overtime and subcontracting to meet uneven forecasted demand.Anticipation inventory is also allowed,but not backorders.Undertime is paid,at a rate of $5.00 per unit.The beginning (or current) inventory is 25 units.Details are shown in the following POM for Windows table.
-Use the information in Table D.5.What is the anticipation inventory at the end of the first quarter?
Question 24
Multiple Choice
Table D.4 Bahouth Enterprises produces a variety of hookahs for clients around the globe.Their small plant has a highly flexible workforce that can switch between products seamlessly.They forecast using a six-month planning period and have a demand forecast as shown in the table.The per-unit costs for each output option the sales and operations planner has at his disposal are indicated in the table.Regular output costs $40 per unit,overtime production is $60 per unit,and subcontracting is $70 per unit.Holding inventory from one month to the next costs $2 per unit per month and a backlog costs $5 per unit per month.Regular plant capacity is 300 units per month.
-Use the information in Table D.4.If the planner decides to adopt a chase plan for the planning period,what will the regular output be for month 1?
Question 25
Multiple Choice
Table D.4 Bahouth Enterprises produces a variety of hookahs for clients around the globe.Their small plant has a highly flexible workforce that can switch between products seamlessly.They forecast using a six-month planning period and have a demand forecast as shown in the table.The per-unit costs for each output option the sales and operations planner has at his disposal are indicated in the table.Regular output costs $40 per unit,overtime production is $60 per unit,and subcontracting is $70 per unit.Holding inventory from one month to the next costs $2 per unit per month and a backlog costs $5 per unit per month.Regular plant capacity is 300 units per month.
-Use the information in Table D.4.The plant has no limits on the number of units produced by overtime or subcontractors and adopts a level plan strategy for the six-month planning period.What is the cost for month 6 of their level plan?
Question 26
Multiple Choice
Table D.5 The Harper Company is in the process of production planning for the next four quarters.The company follows a policy of a stable workforce and uses overtime and subcontracting to meet uneven forecasted demand.Anticipation inventory is also allowed,but not backorders.Undertime is paid,at a rate of $5.00 per unit.The beginning (or current) inventory is 25 units.Details are shown in the following POM for Windows table.
-Use the information in Table D.5.Given the information in the optimal tableau,what is the demand forecast for quarter 2?
Question 27
Multiple Choice
Table D.3 Lisa lives out in the country with her seven cats and avoids driving into the big city as much as possible.She has decided to make her own cat food and has the following nutritional guidelines.Each four ounce portion must contain 22 units of protein,15 units of vitamin A,and 8 units of vitamin B.She has eggs,tomatoes,and chicken meat as possible inputs to her cat food.Each ounce of eggs contains 6 units of protein,4 units of Vitamin A,and 3 units of Vitamin B.Each ounce of tomatoes contains 1 unit of protein,8 units of Vitamin A,and 14 units of Vitamin B.Each ounce of chicken contains 22 units of protein,14 units of Vitamin A,and 8 units of Vitamin B.Chicken costs 40 cents per ounce,tomatoes cost 5 cents per ounce,and eggs cost 12 cents per ounce. -Referring to Table D.3,what is an appropriate constraint for this scenario?
Question 28
Multiple Choice
Table D.5 The Harper Company is in the process of production planning for the next four quarters.The company follows a policy of a stable workforce and uses overtime and subcontracting to meet uneven forecasted demand.Anticipation inventory is also allowed,but not backorders.Undertime is paid,at a rate of $5.00 per unit.The beginning (or current) inventory is 25 units.Details are shown in the following POM for Windows table.
-Use the information in Table D.5.What is the total cost of the optimal production plan?
Question 29
Multiple Choice
Table D.3 Lisa lives out in the country with her seven cats and avoids driving into the big city as much as possible.She has decided to make her own cat food and has the following nutritional guidelines.Each four ounce portion must contain 22 units of protein,15 units of vitamin A,and 8 units of vitamin B.She has eggs,tomatoes,and chicken meat as possible inputs to her cat food.Each ounce of eggs contains 6 units of protein,4 units of Vitamin A,and 3 units of Vitamin B.Each ounce of tomatoes contains 1 unit of protein,8 units of Vitamin A,and 14 units of Vitamin B.Each ounce of chicken contains 22 units of protein,14 units of Vitamin A,and 8 units of Vitamin B.Chicken costs 40 cents per ounce,tomatoes cost 5 cents per ounce,and eggs cost 12 cents per ounce. -Referring to Table D.3,what is an appropriate objective function for this scenario?
Question 30
Multiple Choice
While glancing over the sensitivity report,you note that the stitching labor has a shadow price of $10 and a lower limit of 24 hours with an upper limit of 36 hours.If your original right hand value for stitching labor was 30 hours,you know that:
Question 31
Multiple Choice
Table D.4 Bahouth Enterprises produces a variety of hookahs for clients around the globe.Their small plant has a highly flexible workforce that can switch between products seamlessly.They forecast using a six-month planning period and have a demand forecast as shown in the table.The per-unit costs for each output option the sales and operations planner has at his disposal are indicated in the table.Regular output costs $40 per unit,overtime production is $60 per unit,and subcontracting is $70 per unit.Holding inventory from one month to the next costs $2 per unit per month and a backlog costs $5 per unit per month.Regular plant capacity is 300 units per month.
-Use the information in Table D.4.If the plant has no limits on the number of units produced by overtime or subcontractors,what is the lowest-cost chase plan that is possible for the six-month period?
Question 32
Multiple Choice
Table D.3 Lisa lives out in the country with her seven cats and avoids driving into the big city as much as possible.She has decided to make her own cat food and has the following nutritional guidelines.Each four ounce portion must contain 22 units of protein,15 units of vitamin A,and 8 units of vitamin B.She has eggs,tomatoes,and chicken meat as possible inputs to her cat food.Each ounce of eggs contains 6 units of protein,4 units of Vitamin A,and 3 units of Vitamin B.Each ounce of tomatoes contains 1 unit of protein,8 units of Vitamin A,and 14 units of Vitamin B.Each ounce of chicken contains 22 units of protein,14 units of Vitamin A,and 8 units of Vitamin B.Chicken costs 40 cents per ounce,tomatoes cost 5 cents per ounce,and eggs cost 12 cents per ounce. -Referring to Table D.3,an optimal four ounce serving contains 3.6 ounces of eggs and .4 ounce of tomatoes.Which of the following statements is best?
Question 33
Multiple Choice
Table D.4 Bahouth Enterprises produces a variety of hookahs for clients around the globe.Their small plant has a highly flexible workforce that can switch between products seamlessly.They forecast using a six-month planning period and have a demand forecast as shown in the table.The per-unit costs for each output option the sales and operations planner has at his disposal are indicated in the table.Regular output costs $40 per unit,overtime production is $60 per unit,and subcontracting is $70 per unit.Holding inventory from one month to the next costs $2 per unit per month and a backlog costs $5 per unit per month.Regular plant capacity is 300 units per month.
-Use the information in Table D.4.The plant has no limits on the number of units produced by overtime or subcontractors and adopts a chase plan strategy for the six-month planning period.What is the cost for month 6 of their chase plan?
Question 34
Multiple Choice
A manager is interested in deciding production quantities for products A,B,and C.He has an inventory of 20 tons each of raw materials 1,2,3,and 4 that are used in the production of products A,B,and C.He can further assume that he can sell all of what he makes.Which of the following statements is correct?
Question 35
Multiple Choice
Table D.5 The Harper Company is in the process of production planning for the next four quarters.The company follows a policy of a stable workforce and uses overtime and subcontracting to meet uneven forecasted demand.Anticipation inventory is also allowed,but not backorders.Undertime is paid,at a rate of $5.00 per unit.The beginning (or current) inventory is 25 units.Details are shown in the following POM for Windows table.
-Use the information in Table D.5.Given the information in the optimal tableau,what is the inventory carrying cost,in dollars per unit per quarter?
Question 36
Multiple Choice
Consider a corner point to a linear programming problem,which lies at the intersection of the following two constraints: 6X1 + 15X2 < 390 2X1 + X2 < 50 Which of the following statements about the corner point is true?