If the fixed cost to produce an item is $500, labor is $2.00 per unit and materials are $2.50 per unit; then the unit cost for an order of 1,000 would be:
A) $6.50
B) $5,000
C) $5.00
D) $504.50
Correct Answer:
Verified
Q19: Buyers should realize that when they make
Q20: Which of the following terms is an
Q21: The fluctuation in the supply upstream in
Q22: Which of the 3R's has the most
Q23: Which of the following is (are) a
Q25: A Purchasing Agent, wishing to dispose of
Q26: Special items will generally be purchased on
Q27: Which of the following is a function
Q28: When using the ranking method of evaluating
Q29: After the supplier's invoice is received which
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents