Crabapple Candies has fixed costs of $1,000, variable costs of $1 per candy, and price per unit of $4 per candy. How many candies does it need to sell to ensure it breaks even?
A) 333
B) 1,000
C) 250
D) 200
E) 334
Correct Answer:
Verified
Q34: Which mode of transportation is often used
Q35: Wildcard Fertilizer has set a premium price
Q36: Berta enjoys traveling and often takes the
Q37: Anders runs an online store housed on
Q38: Double Jack Parts runs weekly advertisements for
Q40: Xavier is opening a small engine repair
Q41: Jamillah runs an automobile repair shop. She
Q42: Pharaoh sells custom baseball bats. He calculates
Q43: Meti produces homemade candles and is preparing
Q44: Charzone Grills is running a special sale
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents